پارتی کالا
No products in the cart.

معرفی انواع لوازم آتش بازی

انواع لوازم اتش بازی و نورافشانی

مراسم هایی که در ان ها از لوازم آتش بازی استفاده می شود، اغلب پر از شور و هیجان هستند. نورافشانی و صدایی که ترقه های و آبشارها ایجاد می کنند، همه را به وجد می آورد و باعث می شود تا فضا شادتر شود. جالب است بدانید که لوازم آتش بازی، انواع مختلفی دارد که هر کدام برای فضای مخصوص به خود مناسب است. در واقع اگر وسایل آتش بازی و نور افشانی را در جای مناسب خود به کار نبرید ممکن است خطر آفرین باشد. در این مقاله سعی داریم تا انواع لوازم آتش بازی و نور افشانی را به شما معرفی کنیم تا انتخاب مناسبی برای گرم کردن جشن هایتان داشته باشید.

 

تاریخچه آتش بازی در ایران

می توان گفت که خاستگاه آتش بازی در ایران، مربوط به 1000 سال پیش است. در زمان های قدیم، ایرانیان برای بزرگداشت جشن های باستانی مانند نوروز، چهارشنبه سوری، سده و… آتش به پا می کردند و دور آتش به پایکوبی و آواز خواندن می پرداختند.

بزرگترین تحول آتش بازی در تاریخ ایران، در زمان صفویه بود که به هنگام ورود شاه عباسی صفوی به شهر، مردم شهر را آدین بستند و موشک به هوا کردند. از جمله لوازم آتش بازی که شعبده بازان آن زمان استفاده می کردند می توان به موشکها، گلهای هوایی و ماهتابی، زرچک آفتابی، چنار، انار، گل طاووس، گل خرگاهی، نرگس جادو و ماهتابی، عَلَمِ زرد، گل سوسن و ارغوانی، زرافشان، گل صد‌برگ، گل هفت‌رنگ، گل چرخی دو لابی، هنگامه شکن، ناوک‌انداز، طشت زر و گل نیلوفر، آسمانیهای علمدار و گل‌افشان، نرگس هفت‌رنگ، گل سمندر و… اشاره کرد.

از اواخر سده 10 قمری و 16 میلادی در ایران، نوشته ای به جا ماند است که در آن به 160 هنر ایرانیان اشاره می کند. هنر چهلم در این رساله، آتش بازی است که با فنون خاصی، رنگ و آتش را به بازی می گرفتند. به نظر می رسد که آن زمان، شروع آتش بازی در ایران بوده است.

 

معرفی لوازم آتش بازی مختلف و کاربرد آن ها

لوازم آتش بازی انواع مختلفی دارند. بسته به این که چه جشن و مراسمی را در چه محیطی برگزار می کنید، می توانید از انواع مختلف آن ها بهره مند شوید. انواع وسایل نورافشانی و آتش بازی وجود دارند که برای محیط های باز یا بسته با وسعت کم یا زیاد مناسب هستند. در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

 

انواع لوازم آتش بازی

  • لوازم آتش بازی و نور افشانی هوایی: این وسایل نمای زیبایی در آسمان ایجاد می کنند.
  • لوازم اتش بازی و نورافشانی زمینی: با تولید نورهای درخشان و زیبا در فضای اطراف، خودنمایی می کنند.
  • لوازم اتش بازی سرد: نورها و جرقه هایی که از این وسایل خارج می شوند، تقربا بی خطر هستند و به محیط و افاد آسیب نمی رسانند. همچنین بدون شعله و دود هستند و این ویژگی آن ها را برای استفاده در محیط های بسته ایده ال می کند. لوازم آتش بازی سرد با جریان برق و ریموت کنترل کار می کنند.
  • لوازم  آتش بازی گرم: اغلب لوازم آتش بازی در این دسته قرار می گیرند. این ها جرقه ها و شعله های گرم دارند که برا افراد و محیط اطراف می تواند خطرناک باشد.

 

آشنایی با وسایل آتش بازی زمینی

وسایل آتش بازی زمینی، برای استفاده روی زمین یا در دست قرار می گیرند. این وسایل برای روشن شدن به فضای زیادی احتیاج ندارند. سپس نور و شعله هایی که ایجاد می کنند، در اطراف خود ما دیده می شود. از انواع لوازم آتش بازی زمینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیشتر بخوانید  دود رنگی در شب چه نمایی دارد؟

آبشارها

آبشار ها شامل سه دسته ی مختلف هستند. فشفشه های آبشاری روی کیک، آبشار سرد و آبشار گرم. آبشارهای گرم و سرد روی زمین قرار می گیرند و پس از روشن شدن، جرقه های خیره کننده به بیرون پرتاب می کنند.

تفاوت آبشارهای گرم و سرد نیز در نوع کارکرد آن ها و محیط استفاده شان است. آبشارهای سرد برای محیط بسته مناسب هستند و دود و شعله ایجاد نمی کنند، جرقه های بی خطر دارند و توسط ریموت کنترل روشن می شوند. برعکس، آبشارهای گرم برای فضاهای باز مناسب اند و با شعله ی آتش روشن می شوند. در استفاده از این نوع لوازم آتش بازی باید به میزان کافی نکات ایمنی را رعایت نمایید.

ترقه

این لوازم پر سر و صدا انواع مختلفی دارند. مانند سیگارتها، ترقه های بمبی، پوست پیازی، کپسولی، پروانه ای و… . انواع ترقه اغلب نوری ندارند و فقط از طریق ایجاد صدای بلند باعث ایجاد هیجان می شوند.

فشفشه

فشفشه یکی از انواع لوازم آتش بازی کم خطر است که می تواند با نظارت بزرگسالان در دسترس کودکان بالای 5 سال قرار بگیرد. امروزه انواع مختلف فشفشه اعم از میله ای، قلبی، عدد، تاج و… در بازار موجود است که تنوع و زیبایی بیشتری به ارمغان می آورد.

دود رنگی

یکی از محبوب ترین لوازم آتش بازی و نورافشانی که به ویژه در عکاسی و فیلم برداری کاربرد دارد، دود رنگی است. این وسیله در انواع زمینی و دستی و در رنگ های مختلف در بازار وجود دارد.

 

معرفی لوازم آتش بازی هوایی

لوازم آتش بازی هوایی برای روشن شدن به محیط های بزرگ و رو باز نیاز دارند. همچنین مهم است که در کنار درختان یا سیم های برق استفاده نشوند. بعضی از این لوازم در طول مسیری که در ارتفاع خاص خود به هوا می روند، از خود نور تولید می کنند و پس از رسیدن به مقصد، خاموش می شوند. برخی دیگر در مسیر بالا رفتن نوری ندارند و پس از رسیدن به مقص منفجر شده و شکلی خاص ایجاد می کنند. برخی دیگر نیز مانند موشک ها فقط صدا دارند.

لوازم آتش بازی هوایی اغلب پر خطر هستند و باید دقت زیادی در هنگام استفاده از آن ها به کار گرفت. از انواع لوازم آتش بازی می توان موارد زیر را نام برد:

لانچر

لانچر یک ترقه بزرگ است. کارکرد ان به این صورت است که شما تعدادی توپ لانچر ره به نوبت داخل لوله لانچر قرار می دهید و آن را روشن می کنید. یک دقیقه بعد، توپ ها با سرعت به بالا پرتاب می شوند و پس از انفجار در آسمان، نورهای رنگی زیبا تولید می کنند.

کهکشکان

از انواع لوازم آتشبازی هوای هستند که برای جشن های بزرگ به کار می روند. کهکشان ها به ارتفاعات زیاد حدافل 30 متر شلیک می شوند و در آسمان گل های آتشین زیبا درست می کند.

چلچله یا منور

چلچله ها یا منور ها به صورت لوله هایی در دست گرفته می شوند. این وسایل در طول مسیر خود که به سمت آسمان شلیک می شوند، نورهای رنگی زیبایی ایجاد می کنند و پس از رسیدن به بالاترین نقطه، خاموش می شوند.

موشک سوتی

موشک های سوتی تا ارتفاع 15 الی 30 متر بالا می روند و پس از تولید صدای سوت، در ارتفاع مورد نظر منفجر می شوند. این وسایل هیچ جلوه بصری ندارند.

 

برای خرید تمامی این موارد می توانید به فروشگاه پارتی کالا مراجعه نمایید و با خیال راحت، لوازم آتش بازی ایمن خریداری نمایید.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*