پارتی کالا
No products in the cart.

جالب ترین لوازم آتش بازی برای چهارشنبه سوری – ایده هایی برای کودکان و بزرگسالان

لوازم چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری یا چارشنبه سوری یکی از زیباترین مراسم های آیینی و استانی ایرانیان است که از دیرباز تا کنون، رواج داشته است. این جشن محبوب، یکی از آداب و رسوم ایرانی ها است که در آن روشن کردن آتش و استفاده از لوازم آتش بازی، یک رکن اصلی به حساب می آید. به همین دلیل در این مقاله به معرفی جالب ترین لوازم چهارشنبه سوری خواهیم پرداخت.

 

جشن زیبای چهارشنبه سوری

چارشنبه سوری یک جشن بهاری است که در آخرین سه شنبه (آخرین شب چهارشنبه) سال برگزار می شود. در ایران باستان، جشن سوری در روز پایانی هر ماه برگزار می شد. پس از گذشت سال ها، این جشن به آخرین شب چهارشنبه ی پیش از نوروز محدود شد. افراد در این جشن برای خود و دوستان و خوانواده شان آرزوی سامتی و شادی و طول عمر می کنند. همچنین مراسم های خاصی برگزار می کنند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

آداب و رسوم ویژه شب چهارشنبه سوری

شب چهارشنبه سوری آداب و رسوم خاصی داشته که امروزه تقریبا به فراموشی سپرده شده اند. مهم ترین و معروف ترین رسم در این شب زیبا، روشن کردن آتش، پریدن از روی آن و پایکوبی و آواز خواندن کنار آتش است. در برخی شهرها، برای شام به نشانه ی آرزوی طول  عمر برای افراد خانواده رشته پلو می پزند و برای شادی و سلامتی، آجیل می خورند. همچنین داستان های زیبا تعریف می کنند و تمام شب را به خوشی سپری می کنند.

در بعضی شهرها، هنوز سنت قاشق زنی شب چهارشنبه سوی اجرا می شود. در این جشن، خانم ها به ویژه دخترانی که به سن ازدواج نزدیک هستند، صورت خود را می پوشانند و به حات نمادین، با کاسه و قاشقی که به هم می کوبند، درب همسایه ها را می کوبند و به عنوان عیدی، چیزی از آن ها می گیرند. این عیدی ها شامل آجیل، نقل، تخم مرغ و… است که باور دارند برایشان یمن و شگون دارد. رسوم دیگری مانند بوته افروی، فال گوش نشینی، کوزه شکن و… نیز وجود داشته که امروزه تقریبا به فراموشی سپرده شده اند.

امروزه آتش بازی رنگ و لعاب بیشتری نسبت به دیگر آداب و رسوم شب چهارشنبه سوری دارد. به همین دلیل از چند روز قبل، فروشگاه های لوازم چهارشنبه سوری و آتش بازی شلوغ تر از همیشه می شوند. در ادامه ایده هایی برای لذت بردن از این جشن زیبا با استفاده از لوازم آتش بازی برای شما خواهیم داشت. اما قبل از آن به تاریخچه ورود وسایل آتش بازی به جشن چهارشنبه سوری می پردازیم.

 

تاریخچه استفاده از لوازم آتش بازی در چهارشنبه سوری

استفاده از لوازم آتش بازی در جشن چهارشنبه سوری، در زمان ناصرالدن شاه قاجار و توسط فرانسوی ها ترویج یافت. در ابتدا فقط برای سرگرم کردن شاه از لوازم چهارشنبه سوری استفاده می کردند اما به مرور، مردم هم در این راسم ها شریک شدند. بنابراین ناصرالدین شاه دستور داد تا در میدان توپ خانه برای عموم مردم با این لوازم نمایشی برگزار کنند. کم کم استفاده از لوازم آتش بازی چهارشنبه سوری بین تمام مردم رواج پیدا کرد و به شکل امروزی درآمد.

 

جالب ترین لوازم چهارشنبه سوری برای آتش بازی

از آنجایی که در جشن چهارشنبه سوری تمام اغشار و تمام رده های سنی خانواده ها سهیم هستند، باید اسن مراسم به شکلی برگزر شود که همه ی افراد بتوانند در شادی شریک شوند. به همین دلیل ما جالب ترین لوازم چهارشنبه سوری برای آتش بازی و نورافشانی را به شما معرفی می کنیم تا شبی به یاد ماندنی را تجربه کنید.

 

توجه:

تمامی لوازم های آتش بازی خطرناک هستند و درصورت استفاده افراد غیر بزرگسال، نظارت و دخالت یک فرد بزرگسال ضروری است. همچنین ضروری است در هنگام استفاده از تمام لوازم آتش بازی و نورافشانی، نکا ایمنی به طور دقیق و کامل رعایت شوند.

بیشتر بخوانید  مضرات دود رنگی برای محیط زیست چیست؟

 

لوازم آتش بازی مناسب کودکان

به طور کلی استفاده از لوازم آتش بازی برای کودکان خطرناک است. اما کودکان ممکن است از سر کنجکاوی یا علاقه، بخواهند به سبک خود جشن را برگزار کنند. به همین دلیل می توانید بعضی از این وسایل که کم خطرتر هستند را برای آن ها تهیه کنید. برای مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بوته افروزی کودکانه:

برای کودکانتان با استفاده از چوب کبریت یا بوته های بسیار کوچک آتشی کودکانه روشن کنید و به آن ها کمک کنید تا از روی آن بپرند. حتی می توانید این کار را با خرد کردن باروت فشفشه انجام دهید. به یاد داشته باشید که ارتفاع و حجم آتش باید حداکثر به اندازه کف دست باشد تا به کودک دلبندتان آسیبی وارد نشود.

فشفشه:

فشفشه ها از جمله دوست داشتنی ترین لوازم چهارشنبه سوری برای کودکان هستند. جرقه های فشفشه های میله ای یا فشفشه های معمولی یا شکل دار گزینه ی مناسبی هستند. حتی می توانید با فشفشه های میله ای برایشان سناریوی چوب جادویی را اجرا کنید.

ترقه های پوست پیازی:

یکی دیگر از جالب ترین انواع لوازم چهارشنبه سوری، ترقه های پوست پیازی هستند که برای منفجر شدن به هیچ شعله ای نیاز ندارند. کافی است آن ها ا محکم به زمین بکوبید تا صدایی جالب تولید کنند.

 

بالن آرزوها:

در سال های گدشته، استفاده از بالن آرزوها نیز بین مردم محبوبیت خاصی پیدا کرده است. توجه کنید که استفاده از بالن آرزوها قوانین خاص خود را دارد که در صورت رعایت نکردن، می توانند بیشتر از هر وسیله ی دیگری خطرآفرین و مشکل ساز شوند. مهم ترین قوانین استفاده از آن ها، حضور در مکان هایی است که ساختمان، درخت، کابل برق و… وجود نداشته باشد. همچنین به دلیل اینکه این بالن ها پس از خاموش شدن سقوط می کنند، بهتر است از آن ها در کنار آب (دریاچه، رودخانه و…) استفاده کنید.

 

لوازم آتش بازی چهارشنبه سوری مناسب برای نوجوانان

قشر نوجوان همواره به دنبال هیجان است. بنابراین وسایل پر سر و صدا برای آن ها بسیار مناسب هستند. انواع سیگارت، ترقه، ترقه های پروانه ای، ترقه های جفتی، موشک سوتی و… می توانند صداهای زیادی تولید کنند. لوازم دیگری نیز برای سرگرم دن و تولید صدای انفجار وجود دارد که پیشنهاد می شود قبل از استفاده از آن ها، مطمئن شوید که در آن محیط، بانوی باردار، افراد بیمار و… حضور نداشته باشند. از جمله ترقه های اسکلتی بمبی، ترقه های کپسولی، نارنجک ها و… . همچنین دودهای رنگی برای عکاسی چهارشنبه سوری گزینه ی خوبی هستند.

 

لوازم آتش بازی بزرگسالان

اگر در محیط های وسیع و بدون درخت و ساختمان های بلند و سیم برق هستید، ما به شما چلچه، لانچر و کهکشان را توصیه می کنیم. نمایی که این لوازم در آسمان ایجاد می کنند، همه ی افراد حاضر در جشن را به وجد می آورد. همچنین می توانید از انواع آبشارهای زمینی نیز استفاده کنید.

 

نکته مهم در استفاده از لوازم چهارشنبه سوری

مهم ترین نکته ای که در این مورد باید رعایت کنید، این است که لوازم آتش بازی و نورافشانی را از فروشگاه معتبر خریداری کنید و از خرید لوازم آتش بازی دست ساز جدا خودداری کنید. فروشگاه پارتی کالا عرضه کننده محصولات و لوازم آتش بازی و نورافشانی تولید شده توسط شرکت های معتبر و مجوز دار است که بسیار ایمن هستند و به طور اصولی نگه داری می شوند.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*