پارتی کالا
No products in the cart.

دود سیاه برای چه مواردی استفاده می شود؟

موارد استفاده‌ی دود سیاه

در بسیاری از جلسات عکاسی و فیلم برداری، برای ایجاد جلوه های خاص دیداری از ابزارهای متفاوتی کمک می گیرند. برخی از عکاسان از اکسسوری ها و لوازم جانبی استفاده می کنند. بخش مهمی از ترکیب بندی عکس ها، فضای پس زمینه است. یکی از لوازم های جانبی کاربردی، دود رنگی است که تنوع بالایی هم دارد. به ویژه دود سیاه برای ایجاد نمای چشم گیر مناسب است. در ادامه بمب دودزای سیاه را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

هشدار:

دود سیاه و دود سفید به عنوان نشانه های خطر استفاده می شوند. قبل از ایجاد این دودها مطمئن شوید موجب ترس دیگران و یا ایجاد علائم و سیگنال های خطر نمی شوید. بهتر است قبل از به کاربردن بمب دودزا، مسئولین محیط مورد نظر را با خبر کنید.

 


کاربرد دود سیاه چیست؟

در مقالات گذشته راجع به مضرات دود رنگی و انواع ایده های عکاسی با دود رنگی مطالعه کردیم. این بار سعی بر این داریم که به طور اختصاصی به بمب دودزا رنگی سیاه بپردازیم. دودهای رنگی کاربردهای بسیار متفاوتی دارند. علاوه بر جشن ها و میهمانی ها می توانید از آن ها در مواقع کمک خواستن به عنوان سیگنال بصری استفاده کنید. دود مشکی با توجه به کنتراست بالای رنگ آن، به راحتی دیده شده و تشخیص داده می شود. به همین دلیل می تواند به خوبی در عکاسی و طبیعت گردی کمک کننده باشد.

یکی از کاربردهای دودزا مشکی، دقیقا شبیه به دود قرمز است. از دودزای سیاه می توان بسته به تراکم دود بمب دودزا برای مصارف نظامی و پنهان کردن آرایش و اسلحه ها استفاده کرد. همچنین با به کار گیری این رنگ دودزا در کنار زمینه های رنگ روشن در نور روز، جلوه های زیبا و قدرتمند ایجاد نمایید. همچنین می توانید با استفاده از دود سیاه در مواقع خطر در طبیعت، درخواست کمک کنید.

 


بهترین علامت برای کمک خواستن در طبیعت چیست؟

از گذشته تا به حال از دود به عنوان یک وسیله ارتباطی استفاده می شده است. در قبایل سرخپوستان مرسوم بوده که برای ارتباط با یکدیگر از دودآتش کمک می گرفتند. امروزه مردم دود با رنگ های سیاه و سفید را بهترن نشانه برای اعلام خطر و درخواست کمک می دانند. دودهای سیاه و سفید به دلیل اینکه به خوبی در روشنی روز دیده می شوند، برای این کار مناسب هستند. بهتر است بدانید که در شرایط مشابه در تاریکی شب، دود سفید بسیار واضح دیده می شود.

برای ایجاد سیگنال خطر از طریق دود سیاه باید از نشانه SOS استفاده کنید. این علامت هم شناخته شده است و هم باعث ازبین رفتن دامنه دید خلبانان هلیکوپترهای نجات نمی شود. این پیام را می توانید سه بار، سه بار تکرار کنید.

بیشتر بخوانید  نکات ایمنی مهم برای استفاده از دود رنگی زمینی

 


کاربرد دود سیاه در عکاسی

دود سیاه در عکاسی کاربرد شگفت انگیزی دارد. از این رنگ می توانید برای ایجاد احساس قدرت و جدیت در عکس ها بهره ببرید. همچنین به دلیل کنتراست بالایی که دارد، میتواند به نگاه مخاطب جهت بدهد. همانطور که گفته شد، رنگ سیاه به خوبی می تواند سوژه را پنهان کند. از این فضای راز آلود ایجاد شده می توانید برای عکاسی تبلیغاتی یا عکاسی با موضوعات ویژه استفاده کنید.

استفاده از دودزا مشکی در عکاسی القا کننده حس قدرت، جدیت، نا شناخته بودن و ثروت است. در عکاسی عاشقانه، دودزای مشکی در کنار لباس های سفید یا مشکی معجزه می کند! رنگ سیاه ارتباط زیبایی با آب می گیرد. اگر عکسی پر از رمز و راز می خواهید، از دود سیاه در کنار آب استفاده کنید.

 


روانشناسی رنگ سیاه

رنگ سیاه در فرهنگ های مختلف معنی متفاوتی دارد. به همین دلیل واکنش افراد در مواجهه با رنگ سیاه می تواند متفاوت باشد. مهم ترین موضوع در عکاسی با دود سیاه، توجه به این نکته است. رنگ سیاه نشانه قدرت است. به طور همزمان می تواند برای ایجاد حس ترس و تهدید و علامت های بد کاربرد داشته باشد. از این رنگ برای برانگیختن احساسات استفاده می شود.

اگر رنگ سیاه به مقدار کم نمایان باشد، بسیار تاثیرگذار می شود. رنگ مشکی می تواند خلاقیت و آرامش را به ارمغان بیاورد. این به دلیل سادگی این رنگ است. در بعضی فرهنگ ها، رنگ سیاه نماد عزاداری و مرگ است و این رنگ را پیام آور غم و اندوه می دانند.

 


چگونه در عکاسی با دود سیاه شاهکار بسازیم؟

رنگ مشکی یک رنگ پایه است که به راحتی با رنگ های دیگر ست می شود. شما می توانید رنگ مشکی را در کنار تمام رنگ ها به کار ببرید. بسته به سبک عکسی که ثبت می کنید، می توانید دود سیاه را با المان های اصلی عکس در آمیزید و نتیجه ای خیره کننده بگیرید. دود مشکی در عکاسی اعتراضی نیز نقش مهمی ایفا می کند. علاوه بر جلوه ی دودزای سیاه در کنار آب، ترکیب دود مشکی با نور نیز بسیار خیره کننده است.

رنگ مشکی به قدری خاص است که در تاریکی نیز نما دارد. این نما خیلی واضح نیست؛ اما برای عکس های رازآلود و با موضوع جادو و ترس بسیار کاربرد دارد. توصیه می کنیم برای اینکه نتیجه کار بسیار حرفه ای باشد، تراکم دود را با توجه به موضوع خود انتخاب کنید و شرایط آب و هوایی را نیز درنظر بگیرید.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*