پارتی کالا
No products in the cart.

آیا دود رنگی لباس را لکه دار می کند؟

آیا دود رنگی لباس را لکه دار میکند؟

قبل از استفاده از دود رنگی، سوالی که شاید ذهن خیلی از افراد را به خود مشغول کند، این است که آیا دود رنگی لباس را لکه دار می کند؟ قبل از پاسخ به این سوال نیاز است که ابتدا با دود رنگی و ساختار آن آشنا شویم.

دودرنگی چیست؟

دود رنگی یکی از وسایل آتش بازی و نورافشانی است که تواسته در طی این چند سال اخیر، طرفداران زیادی پیدا کند. همان طور که از نام دود رنگی مشخص است، در هنگام روشن شدن و فعال شدن آن، دود غلیظ رنگی، در محیط اطراف پخش می شود. این محصول از نوع لوازم آتش بازی گرم می باشد. زیرا به منظور روشن کردن آن، باید فتیله دود رنگی را روشن کنید. مدت زمان سوختن مشعل این محصول نیز، عموما بین ۲۰ الی ۴۰ ثانیه است.

از دودرنگی به چه منظوری استفاده می شود؟

از دود رنگی ها، در مراسمات مختلف و هم چنین به منظور ایجاد افکت های جذاب برای عکاسی، استفاده می شود. این محصول دارای انواع مختلفی است که هر کدام در ظاهر تفاوت هایی با یکدیگر دارند، اما همه آن ها در زمانی که روشن شوند، دودهای رنگی از دستگاه خارج شده و محیط اطراف را رنگی می کند.

از بمب دود در چه مراسماتی استفاده می شود؟

از این محصول در مراسماتی همچون، چهارشنبه سوری، افتتاحیه و یا اختتامیه، مجالس جشن و شادی، عروسی و هم چنین در اعیاد باستانی همچون عید نوروز مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این موارد، پس از پیروزی تیم ورزشی در مسابقات نیز، از این محصول استفاده می شود.

دودرنگی از چه موادی ساخته می شود؟

برای تولید این محصول از ذرات بسیار ریزی که حاوی رنگدانه هستند، استفاده می کنند. در اثر گرمایی که از طریق سوزاندن باروت تولید می شود، این ماده رنگی تبخیر می شود و در نهایت دودهای رنگی را تولید می کند. در ادامه می خواهیم ترکیب سازنده این دودهای رنگی را مورد بررسی قرار دهیم.

برای ساخت این محصول از یک فرمول سوختی استفاده می شود.

اکسیده کننده: پتاسیم کلرات

لاکتوز یا دکسترین: سوخت

رنگدانه: یک یا چند عدد

حال ممکن است این سوال پیش بیاید که چگونه دودها با رنگ های مختلف تولید می شوند؟ برای ایجاد رنگ های مختلف، باید درصد ترکیب مواد تشکیل دهنده آن را تغییر می دهند. برای مثال:

رنگ قرمز: ۱۵ درصد پتاسیم کلرات+ ۶۵ درصد نیتروآنیلین+ ۲۰ درصد لاکتوز

رنگ سبز: ۲۶ درصد ایندیگو+ ۱۵ درصد اورامین+ ۳۵ درصد کلرات+ ۲۶ درصد لاکتوز

علت خروج دود از دودزا چیست؟

هنگامی که رنگ موجود در دودزا تبخیر می شود، فشار درون آن به شدت افزایش می یابد. در نتیجه این افزایش فشار، دود از درون دودزا خارج می شود.

بیشتر بخوانید  معرفی انواع لوازم آتش بازی

نکته ای که حتما در هنگام خرید این محصول باید به آن توجه داشته باشید این است که، بدنه دودزا از استحکام کافی برخوردار باشد تا بر اثر افزایش فشار درون آن، پاره نشود.

آیا دود رنگی، خطرناک است؟

مواد مورد استفاده برای تولید دود رنگی، سمی نیستند. در نتیجه برای افرادی که در داخل و یا اطراف دود هستند مشکل ساز نیست. ولی این موضوع دلیلی بر بیی احتیاطی نمی شود. در صورت امکان، از تنفس و استشمام دود خودداری کنید.

آیا می شود از دودرنگی در فضای بسته استفاده کرد؟

همانطور که در پاراگراف قبل توضیح دادیم، تنفس در محیط دودی ممکن است خطرناک باشد. مخصوصا برای افرادی که مشکلات تنفسی مانند آسم دارند. زیرا در محیط های بسته، بخش قابل توجهی از اکسیژن صرف سوختن دود رنگی می شود.

آیا دودرنگی باعث ایجاد لکه بر روی لباس می شود؟

در پاسخ به پرسش، باید مواردی را رعایت کنید. به طور مثال، میزان فاصله شما از دودرنگی، می تواند تاثیر زیادی بر میزان رنگی شدن شما یا ایجاد لکه بر روی لباستان داشته باشد.

اگر میزان فاصله شما از دودرنگی کم تر از ۴۰ سانتی متر باشد، به احتمال زیاد، دود رنگی لباس را لکه دار می کند. اما عدم رعایت فاصله شما با دود رنگی، علاوه بر ایجاد لکه، ممکن است با جرقه هایی لباستان را بسوزاند و خسارات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

اگر رنگ لباس شما روشن است، حتی این احتمال را نیز بدهید که با رعایت فاصله ۴۰ سانتی متری نیز، امکان رنگی شدن لباستان وجود دارد. پس سعی کنید فاصله را از این مقدار هم بیش تر کنید. اما پیشنهاد ما به شما این است در هنگام روشن کردن و پخش شدن دود رنگی، لباس تیره بپوشید تا حتی اگر لکه ای بر روی آن ایجاد شد، قابل مشاهده نباشد.

جالب است بدانید که دود رنگی می تواند باعث ایجاد لکه رنگ بر روی دیوار نیز شود. اما این لکه با گذشت زمان، کمرنگ خواهد شد. ممکن است در نهایت به طور کامل پاک شود و یا به صورت لکه ای کمرنگ، بر روی دیوار بماند.

چگونه لکه موجود بر روی لباس را پاک کنیم؟

می توانید از سایر روش های زدودن لکه استفاده کنید. اما بهترین راه برای این کار این است که ابتدا لباسی که لکه دارد را با آب گرم شستشو دهید. درصورتی لکه لباس، پاک نشده بود، با استفاده از پارچه ای که آغشته به الکل است، بر روی لکه های لباس بمالید، اگر همچنان لکه پاک نشد، این مراحل را مجدد تکرار کنید تا در نهایت لکه محو شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با کارشناسان پارتی کالا در ارتباط باشید.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*