پارتی کالا
No products in the cart.

آیا بمب دودزا برای تنفس ضرر دارد؟

مضرات دود رنگی برای تنفس

امروزه عکاسی با بمب دود زا ترند شده و محبوبیت زیادی دارد. از دود رنگی در رویدادهای مختلف مانند عکاسی جشن عروسی استفاده می شود. اما اگر نکات ایمنی درمورد استفاده از بمب دوزا را رعایت نکنید، ممکن است بمب دودزا برای تنفس و سلامتی تاثیرات منفی به همراه داشته باشد که در این مقاله به آن می پردازیم.

 


تاریخچه بمب دودزا

همانطور که در بررسی مضرات دود رنگی برای محیط زیست گفته شد، ریشه بمب دود زا به قرن 10 برمی گردد. در چین، همراه وسایل انفجاری در مراسم های آتش بازی از بمب دود زا استفاده می کردند. با گذشت زمان، دودزا به بخشی از جنگ مدرن تبدیل شد. گرچه تعیین تاریخ دقیق آن دشوار است،  اما به طور قطع می توان گفت که نارنجک های دودزای دستی در طول جنگ جهانی دوم و احتمالا از مدتی قبل استفاده می شد.

 


چرا از بمب دودزا استفاده می کنیم؟

بمب های دودزا، بر خلاف سایر اشکال جنگ، عمدتا برای نبردهای غیر کشنده مانند مخفی کردن، عقب نشینی و علامت دادن به نزدیک شدن طراحی شده بودند. این وسیله اغلب در تمرین های نظامی و آتش نشانی، به عنوان تاریک کننده و پنهان کننده به کار می رود. بمب های دودزایی که در این موارد استفاده می شوند، می توانند دود شیمیایی ترکیبی حاوی کلرید روی، اکسید روی، هگزا کلرواتان و سایر مواد شیمیایی را پس از شعله ور شدن آزاد کند. استنشاق مدل جنگی بمب دودزا برای تنفس بسیار مضر بوده و می تواند باعث آسیب به راه هوایی و ریه شود.

امروزه بسیاری از بمب های دودزا در انواع رنگی و بی رنگ برای استفاده در عکاسی، جشن ها و حتی طبیعت گردی استفاده می شوند که دارای مواد سازنده متفاوت نسبت به دودزاهای نظامی و تمرینی است که به تبع، مضرات کمتری برای سلامتی دارند. شما می توانید در هنگام عکاسی و جشن های خود از بمب های دودزای رنگی ایمن که برای این کارها طراحی شده اند استفاده کنید اما توصیه می کنیم که تا حد امکان از استنشاق آن خودداری کنید. و آن ها را در فضای بسته به کار نبرید.

 

برای آموزش ساخت بمب دودزا و خرید دود رنگی ایمن کلیک کنید.

 


چرا بمب دودزا برای تنفس ضرر دارد؟

در تحقیقات بسیاری، مواد آتش زای تجاری مانند بمب های دودزا و شمع های رومی مورد آزمایش قرار گرفتند تا ببینند چگونه بر کیفیت هوا اثر می گذارند.محققین چند نکته را دریافتند:

دودهای مصنوعی، ذرات معلق (PM) که به عنوان آلودگی ذرات نیز شناخته می شوند را در جو تولید می کنن. این ذرات نوعی آلاینده هوا هستند که ترکیبی از ذرات جامع و قطرات مایع موجود در هواست. به طورخاص بمب های دود زا که به عنوان جایگزین ایمن تر نسبت به وسایل آتش بازی به بازار عرضه می شود، سطح بالایی از این ماده را نسبت به دیگر تجهیزات آتش بازی تولید می کند.

بیشتر بخوانید  دودرنگی دودزا

(PM) می تواند باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی مانند بیماری های تنفسی، قلبی و سرطان ریه شود. وقتی فردی PM را استنشاق می کند، ریه ها برای دفع این مواد باید بیشتر تلاش کنند؛ زیرا اگر این ذرات دفع نشوند، در ریه رسوب کرده و در مجراری تنفسی گیر می کنند.

سازمان بهداشت جهانی هشدار می دهد که این اثرات بمب دودزا برای تنفس، کودکان را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های شدید قرار می دهد.

 


چگونه خطرات استفاده از بمب دودزا برای تنفس را مدیریت کنیم؟

به طور کلی اگر به شکل معقول از آن ها استفاده کنید، بمب های دود زا خطرناک نیستند. دودهای رنگی که در پارتی کالا به فروش می رسند معمولا غیر سمی هستند اما هرگز نباید دود آن ها را استنشاق کنید. همچنین اگر نکات ایمنی مربوط به استفاده از دود رنگی را رعایت کنید، خطرات احتمالی آن ها را به طرز چشمگیری کاهش خواهید داد. برخی نکات را در ادامه آورده ایم.

احتیاط:

  • هنگام استفاده از دود رنگی ضامن دار، حلقه را به سمت صورت و بدن خود نکشید. همیشه آن را از خود دور نگه دارید و هرگز مستقیما به سمت افراد نگیرید.

 

  • وقتی تولید دود متوقف می شود به این معنی نیست که همه چیز تمام شده است. این وسیله همچنان به تولید گرما ادامه می دهد. بنابراین برای اینکه مطمئن شوید، مقداری آب روی آن بریزید؛ سپس آن را در یک سطل یا ظرف فلزی قرار دهید.

 

  • بهتر است هنگام استفاده از هرگونه وسایل آتش بازی، همواره یک کپسول آتش نشانی و مقداری آب همراه داشته باشید.

 

  • هرگز دود را استنشاق نکنید زیرا تنفس مستقیم دودهای تولید شده توسط بمب دودزا برای تنفس ضرر دارند.

 

  • دودزا ها را به طور مناسب مخصوصا در جای خشک و خنک نگهداری کنید تا از خرابی و اشتعال ناگهانی جلوگیری شود.

 

  • اگر نارنجک دودزا به هر دلیلی مسدود شود، می تواند جرقه بزند یا منفجر شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، آن را در یک سطل فلزی بیندازید و فاصله ی ایمن را از سطل رعایت کنید و دور بمانید.

 

  • از نگه داری دود رنگی در فضای مرطوب مانند زیرزمین خودداری کنید. رطوبت می تواند باعث خرابی در داخل دستگاه شود و ممکن است انفجار غیرمنتظره رخ دهد.

 

  • همواره بیماران تنفسی و افراد مبتلا به آسم را از دودهای ناشی از هرگونه بمب دودزا (حتی ایمن ترین آن ها) دور نگه دارید.

 

  • تحت هیچ شرایطی از آن ها در فضای بسته استفاده نکنید. زیرا مضرات بمب دودزا برای تنفس در فضای بسته افزایش پیدا می کند.
0
دیدگاه‌های نوشته

*
*